Zabawy rozwijające z wykorzystaniem integracji sensorycznej (cz.1)

Propozycje zabaw dla dzieci objętych terapią psychologiczno-pedagogiczną, wczesnym wspomaganiem rozwoju i dla każdego przedszkolaka🙂

Zwyczajna zabawa z dzieckiem ma wiele korzyści terapeutycznych. To wspólnie spędzony czas, radość, ale także element stymulowania rozwoju. Oto kilka pomysłów na domowe zabawy, które pomogą rozwijać dziecku różne umiejętności. 

Zrób tak jak chłopiec na obrazku 

Rysujemy na kartce chłopca w różnych pozycjach. Stojącego, siedzącego, stojącego na jednej nodze (lewej, prawej) z uniesioną ręką (prawą, lewą) Dziecko ma za zadanie odwzorować pozycje chłopca. 

Zabawa z pianką do golenia 

Potrzebujemy piankę do golenia, pozwalamy dziecku poznać jej konsystencję, zapach, temperaturę. Następnie możemy zmieszać piankę z farbami i paluszkami narysować obrazek na bloku technicznym. 

Zabawa z piłką rehabilitacyjną 

Potocz piłkę do dziecka, pozwól, żeby ją odepchnęło. 

Sadzamy dziecko na piłce i przechylamy piłkę na boki, do tyłu, do przodu; jesteśmy w kontakcie wzrokowym z dzieckiem uśmiechając się do siebie, 

Kładziemy dziecko na piłce na brzuchu; przetaczamy je do przodu zachęcając, żeby odepchnęło się rękoma. 

Fakturowe ścieżki 

Gromadzimy 3-4 niepotrzebne powłoczki od małych poduszek, wypełniamy powłoczki np. ryżem, grochem, kasztanami, guzikami itp. Spacerujemy razem na początku w butach, skarpetkach a na końcu gołymi stopami po ścieżce fakturowej. 

Zabawa domowe porządki 

Przechodzenie z tacą po wyznaczonym torze. Na tacy może się znaleźć plastikowa zastawa stołowa( dla dzieci). 

Mycie w ciepłej wodzie plastikowych naczyń gąbkami o różnej fakturze (moczenie i wyżymanie gąbek). Wycieranie plastikowych naczyń jednorazowym papierowym ręcznikiem. Układanie w suszarce do naczyń. 

Stojąc bosymi stopami na ściereczkach, przemieszczanie się bez odrywania stóp od podłogi, raz prawą nogą, raz lewą. 

Zabawa z gazetowymi piłkami 

Dziecko stara się wrzucić gazetowe piłeczki do pudełka, rzuca z różnej odległości i w różnych pozycjach.

Zapachy 

Gromadzimy słoiczki po koncentracie pomidorowym do pojemniczków wkładami waciki nawilżone np. aromatami do ciast, perfumami oraz np.: kawałek kostki rosołowej, łyżeczkę kawy, trochę proszku do prania itp., 

Wąchamy wspólnie zapachy i próbujemy zgadywać jaki to zapach. Możemy również narysować na kartonikach przedmioty o takim zapachu i pobawić się w dopasowanie ich do wąchanego zapachu. 

Udanej zabawy