Ćwiczenia i zabawy ruchowe z gazetami

Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji i życzymy wspaniałej zabawy z gazetami.

1. Zabawa „Zamień gazety”

Dzieci biegają z gazetami trzymanymi w dłoniach, gdy usłyszą dźwięki np. dzwoneczka, wymieniają się gazetami z rodzeństwem, rodzicami. Osoby, które wykonały zadanie, zatrzymują się, podnoszą do góry gazety trzymane w obu dłoniach i czekają, aż wszyscy dokonają zmiany.

2. Zabawa „Raczki nieboraczki”

Dzieci przyjmują pozycję w leżeniu tyłem, z nogami ugiętymi, i umieszczają gazety na brzuchach. Raczki nieboraczki chodzą powoli po pokoju, starając się, by gazety nie zsunęły się na podłogę.

3. Marsz z gazetą:

  • marsz z gazetą przytrzymywaną brodą do klatki piersiowej,
  • marsz z gazetą przytrzynywaną uchem do lewego barku, a następnie do prawego,
  • marsz z gazetą położoną na otwartej prawej dłoni, następnie lewej,
  • podskoki w przód z gazetą trzynaną między kolanami,
  • marsz z gazetą położoną na głowie.

4. Zabawa „Traf papierową kulą do celu”

Dzieci formują kule z gazet. Rodzice umieszczają pojemnik w ustalonym miejscu. Dzieci ustawiają się w odległości pięciu kroków od pojemnika. Dzieci rzucają papierowymi kulami do kosza (dzieci mogą przeliczać, ile kul trafiło do kosza; odległość dziecka od pojemnika można zmieniać).

5. Zabawa „Omiń kałuże”

Dzieci rozkładają na podłodze gazety – kałuże. Biegają po pokoju, starając się nie wejść w kałuże. Na sygnał rodzica zatrzymują się przy swoich gazetach.

6. Zabawa „Po kamieniach przez rzekę”

Dzieci rozkładają na podłodze gazety – kamienie i ustawiają się na początku swojej drogi. Dzieci przeprawiają się przez rzekę, przechodzą na drugą stronę pokoju, stąpając po gazetach – kamieniach.

7. Zabawa „Ukłoń się po japońsku”

Dzieci w siadzie klęcznym, trzymają rozłożone gazety w dłoniach nad głowami, ramiona mają wyprostowane. Wykonują ukłon japoński, pozostawiając gazety na podłodze i wracają do pozycji wyjściowej. Przy kolejnym ukłonie podnoszą gazety z podłogi i przenoszą oburącz nad głowy.

8. Zabawa „Obserwatorzy”

Dzieci w siadzie skrzyżnym. Robią w gazecie dwa otwory tak, by można było przez nie patrzeć. Przykładają gazety do twarzy i obserwują otoczenie. Rozglądają się na lewo, na prawo, w górę, w dół, wykonując skłony tułowia w przód i w tył, skręty w prawo i w lewo.