Jak Rodzice mogą pomóc dziecku radzić sobie ze złością?

Obecnie narastają w nas różne emocje, każdy stara się radzić sobie z nimi na różne sposoby. My dorośli mamy wiele sposobów odreagowania stresu, złości, smutku, a dzieci??

Jak Rodzice mogą pomóc dziecku radzić sobie ze złością?

 1. Uczmy dziecko mówić o swoich uczuciach, nazywajmy emocje, które dziecko przeżywa.
 2. Mówmy dziecku o własnych uczuciach, o tym co czujemy,
 3. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym co się z nim dzieje, dopiero wtedy, gdy „ochłonie” ze złości,
 4. Wyjaśniajmy dziecku, jak nasze niewłaściwe zachowania mogą sprawiać krzywdę innym osobom,
 5. Starajmy się, aby emocje naszych dzieci nie przechodziły na nas,
 6. Nie powinniśmy pokazywać dziecku, że podniesiony głos, agresja to akceptowany sposób radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami,
 7. Wskazane jest natomiast wyjaśnienie dziecku, że dorośli przeżywają takie same emocje jak dzieci, możemy też dzieciom ukazywać własne sposoby radzenia sobie z naszymi emocjami (oczywiście te akceptowane społecznie),

Sposoby na radzenie sobie z emocjami:

 1. Metoda kropek – rysujemy na kartce kilka kropek od najmniejszej do największej, wyjaśniamy dziecku, że najmniejsza kropka to smutek, większa to złość, największe to bezradność itd. W trakcie jakiejś trudnej sytuacji – płaczu prosimy o wskazanie przez dziecka kropki, która określa natężenie emocji. Następnie mocno przytulamy dziecko i prosimy, aby wyobraziło sobie, że kropka się zmniejsza i w końcu nie ma po niej śladu, a zostaje przyjemne uczucie związane z przytuleniem. Można ponownie poprosić o wskazanie teraz kropki (najprawdopodobniej zmniejszy się kropka).
 2. Ruch na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, hulajnodze, zabawy ruchowe z rodzicem są również doskonałym sposobem na rozładowanie emocji.
 3. Rysujemy na kartkach buzie odzwierciedlające różne emocje, uczymy dziecko nazw emocji, w kolejnym etapie możemy opowiadać historię czy sytuację w których „ktoś” przeżywa emocje, a dziecko ma wskazać, która to buźka – emocja.
 4. Prosimy dziecko by narysowała przeżywaną emocję, sytuację, dlaczego płacze, jest smutne, złe.
 5. Wycinamy różne twarze z gazet, postacie z bajek, które wyrażają różne emocje, dziecko losuje kartkę i próbuje z pomocą rodzica odgadnąć co się wydarzyło i jaką emocje prezentuje postać.

Wytrwałości i powodzenia Drodzy Rodzice.