Ćwiczenia dotyczące radzenia sobie z dziecięcymi emocjami

  1. Rzucanie kulkami zwiniętymi z gazet do celu.
  2. Słuchanie muzyki na zmianę fragment spokojnej, za chwilę głośnej i szybkiej. Do tego dziecko może uderzać rączkami w podłogę spokojnie, bądź bardzo mocno, może dziecko też tupać dostosowując się do muzyki.
  3. Malowanie paluszkami. Dajemy dziecku farby do malowania palcami, duży szary arkusz papieru, mówimy, że dziecko może namalować co tylko chce. Obserwujemy i możemy pytać, rozmawiać o tym co dziecko narysowało, wtedy możemy dowiedzieć się co je złości, co smuci. Taka forma rysowania jest dla dziecka bardziej atrakcyjna, ciekawsza.
  4. Zabawa „zgadnij jaki jestem”, osoba dorosła na zmianę z dzieckiem może pokazywać miną różne emocje i zgadywać, można też dopytać dziecko kiedy ono przeżywa taką emocję?
  5. Druga wersja zabawy, „pokaż mi jaki ja jestem teraz”. Dorosły pokazuje jakąś minę-emocje, a dziecko też ma ja pokazać. Zabawa uczy odbierania emocji drugiej osoby oraz okazywania emocji.
  6. W kilku balonikach można umieścić twarze z różnymi emocjami, przebijamy kolejno baloniki i zgadujemy co to za emocja, można też ja pokazać całym ciałem, np.strach – kurczymy się, zwijamy w kulkę, trzęsiemy się.