Jak wspomóc dziecko w radzeniu sobie z emocjami

Jak rodzice mogą wspomóc dziecko w radzeniu sobie z emocjami tj. złość, gniew, niezadowolenie?

Przedstawiamy ćwiczenia, których wykonanie wraz z rodzicem, rodzeństwem na pewno nieco rozluźni, pozwoli „wyładować” emocje, ale i dostarczy zabawy i dobrego humoru, który fantastycznie „rozbraja” bomby złego nastroju:

1. Zabawa w taniec

Zachęcamy dziecko do zabawy w taniec- tańczymy jak słoń, tańczymy jak konik polny, tańczymy jakbyśmy pchali ciężkie pudło, tańczymy jakbyśmy wpadli w pokrzywy.

2. Start rakiety

Dziecko zaczyna wydawać z siebie ciche dźwięki, delikatnie uderza dłonią o podłogę, następnie klaszcze, tupie co raz głośniej i szybciej, krzyczy. Rakieta startuje dziecko podnosi ręce do góry i krąży po orbicie przez chwilę, po czym ląduje.

3. Kontrolowane przepychanie.

Dłoń dziecka dociska do dłoni dorosłego i próbujemy się przepychać na dłonie, następnie można przepychać się na kciuki, przepychać się plecami na siedząco.

4. Jeż

Rodzic zwija się w kłębek, „najeża się”, jest obrażony, wściekły. Dziecko ma pomóc otworzyć się jeżowi, ale nie może używać siły, może głaskać, przekonywać. Następnie zamiana ról, dziecko jest jeżem, a rodzic go uspakaja.