Materiały do pracy z dziećmi cz.2

30 marca 2021r.

Materiały do pracy z dziećmi w domu (dla wszystkich grup)

Temat: Wkrótce Wielkanoc cz. 2.

Cele: rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, udział w zabawach badawczych, poznanie ciekawostek na temat pisanek i tradycji wielkanocnych.

1. Zabawa z zastosowaniem rymowanki. Dzieci powtarzają rymowankę, pokazując odpowiednią liczbę palców.

Raz, dwa, trzy,

tę pisankę weźmiesz ty.

Cztery, pięć, sześć,

nie próbuj jej zgnieść.

Siedem, osiem, dziewięć, dziesięć,

nie daj się kolorom zwieść.

2. Zabawa badawcza „Poznajemy budowę jajka”.

Oglądanie jaja kurzego. Rozbicie jajka, oglądanie jego zawartości, nazywanie poszczególnych części składowych (skorupka, białko, żółtko). Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

Załącznik: doświadczenia z jajkiem.

3. Słuchanie kilku ciekawostek na temat pisanek.

Zwyczaj zdobienia jaj w czasie Wielkanocy ma w Polsce długą tradycję (od X wieku). Najpopularniejszą i najstarszą techniką zdobienia jaj jest technika batikowa polegająca na nanoszeniu wosku przy użyciu tak zwanego pisaka (małego lejka z blachy, osadzonego na patyczku) lub przy użyciu szpilki.

Do innych technik należy wyskrobywanie wzorów przy użyciu ostrego narzędzia; oklejanie jaj wycinankami z papieru, tkaniną; malowanie farbami różnego rodzaju oraz wytrawianie wzorów kwasem (dawniej z kiszonej kapusty, obecnie – kwasem solnym).

4. Film edukacyjny dla dzieci (dotyczy symboli i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi) https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg

5. Dzieci z grupy Muminki: wykonanie zadań w zielonych kartach pracy cz. 3, s. 58, 59.

Załącznik: doświadczenia z jajkiem.