Pomysły na zabawy, które umilają czas dzieciom :)

„Spacerowa skakanka” – wyjdź z dzieckiem na spacer. Ustalcie sposób poruszania się, np. dwa duże kroki i podskok obunóż. Na hasło „start!” oboje wykonajcie zadanie. W kolejnych powtórzeniach dodawajcie kroki, podskoki obunóż i na jednej nodze, przykucnięcia, wymachy ramion itp. Za każdym razem wspólnie liczcie i wykonujcie ustalone ruchy. Zabawa rozwija ogólna sprawność fizyczną, a dzięki przeliczaniu ruchów i powtarzaniu ich sekwencji sprzyja rozwijaniu umiejętności matematycznych. Zaangażowanie rodzica wpływa na rozwój emocjonalny dziecka.

„Wielkie malowanie” – przygotuj folię spożywczą, farby plakatowe, szerokie pędzle i słoik z wodą. Spakuj wszystko i zabierz dziecko na spacer. Znajdźcie miejsce, w którym będziecie mogli rozwinąć folię spożywczą, np. trzepak, dwa niewielkie drzewa rosnące w odległości około 1,5–2 m od siebie. Możecie też znaleźć dwa długie patyki i wbić je w ziemię w odpowiedniej odległości jeden od drugiego. Rozwiń folię spożywczą wokół trzepaka, drzew lub patyków tak, aby stworzyć dużą pionową foliową powierzchnię. Zachęć dziecko do namalowania na niej wiosennej łąki. Dopilnuj, aby podczas malowania dziecko wykonywało ruchy całych ramion. Po skończonej zabawie pamiętajcie o sprzątnięciu folii. Zabawa rozwija wyobraźnię, a dzięki ćwiczeniom rozmachowym (ruchom całych ramion) dziecko przygotowuje mięśnie rąk do nauk pisania.

„Kolorowa piana” – przygotuj piankę do golenia, barwniki (np. farby plakatowe), dużą torebkę strunową i taśmę klejącą. Włóż do woreczka strunowego po kilka kropli barwników w różnych kolorach. Poproś dziecko, aby dodało sporą porcję pianki do golenia. Zamknij szczelnie woreczek, możesz go dodatkowo zakleić taśmą klejącą. Zachęć dziecko do ugniatania woreczka z pianką tak, aby powstały abstrakcyjne obrazy – wspólnie zastanówcie się, jaki kształt widać w wymieszanych kolorach. Zabawa sensoryczna rozwija wyobraźnię oraz mięśnie dłoni dziecka.

„Szalone guziki” – przygotuj torebkę strunową, flamastry, garść plastikowych guzików, bezbarwny żel (np. do włosów) i taśmę klejącą. Narysuj na torebce kilka pętli. Poproś dziecko, żeby wrzuciło do woreczka guziki i kilka łyżek żelu. Zamknij szczelnie torebkę, a następnie przyklej jej krawędzie do stołu tak, aby się nie przesuwała. Gdy Ty lub dziecko naciśniecie na torebkę, guziki będą się przemieszczać w żelu. Zachęć dziecko do uporządkowania guzików w narysowanych pętlach, np. według kolorów, wielkości, w każdej pętli o 1 więcej lub o 1 mniej niż w poprzedniej. Zabawa rozwija wyobraźnię i umiejętności matematyczne oraz sprawność dłoni dziecka.

„Kolorowy chodnik” – przygotuj kolorowe kredy i wyjdź z dzieckiem na spacer. Znajdźcie miejsce, w którym można pokolorować chodnik. Zachęć dziecko do rysowania i kolorowania dużych elementów, np. kwiatów, zwierząt, pojazdów. Zabawa rozwija mięśnie ramion i przedramion, jest dobrym ćwiczeniem rozmachowym.

„Pyszny wyścig” – przygotuj płatki śniadaniowe w kształcie okręgów, rurkę do napojów, jabłko, nóż i talerz. Przekrój umyte jabłko na pół i połóż jedną połowę na talerzu przeciętą stroną do dołu. Wbij w jabłko rurkę do napojów. Wysyp na talerz garść płatków śniadaniowych i poproś dziecko, aby nałożyło płatki śniadaniowe na rurkę. Możesz zorganizować zawody. Jeśli masz płatki w kilku kolorach, przygotuj kilka rurek i poproś o nałożenie płatków na rurki zgodnie z kolorami. Wspólnie liczcie nałożone płatki. Na koniec zachęć dziecko do ich zjedzenia. Zabawa w nakładanie płatków na rurkę rozwija sprawność rąk, porządkowanie płatków ze względu na kolor rozwija spostrzegawczość, a przeliczanie – umiejętności matematyczne.