Propozycje na Dzień Dziecka :)

Sensoryczne zabawy z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.

Domowa ciastolina:

• 2 szklanki mąki, • 1 szklanka soli, • 2 łyżki oleju roślinnego, • 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia, • 1,5 szklanki gorącej wody. Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.

Ścieżka sensoryczna

To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze przygotowujemy trasę składającą się z powierzchni o rożnych właściwościach. Mogą to być kawałki tkanin – wełna, jedwab, futerko, płótno, papiery – ścinki gazet, grubszy karton, bibuła, tacki wypełnione cienką warstwą kaszy albo ryżu. Spacerowanie taką ścieżką rozwija nie tylko zmysł dotyku. Dzięki kolorom stymulowany jest też wzrok, a wydające różne dźwięki faktury pobudzają słuch.

Bańki mydlane

Z pianą można bawić się w skali mikro – przygotowując miskę z wodą, w której maluch będzie mógł zanurzyć ręce, albo w skali makro – wkładając go do wanny. Do wypełnionego pianą naczynia wrzucamy kolorowe piłeczki albo plastikowe zakrętki od butelek. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie ich i wyłowienie ręką, sitkiem, kuchenną chochelką. Zabawę w wannie można połączyć z łapaniem puszczanych przez dorosłych baniek. Tu dziecko ćwiczy spostrzegawczość, refleks, a nawet równowagę.

Zabawa w Kisielu

Dziecko bawi się kisielem, przekłada z rączki do rączki. Ciekawą zabawą będzie zanurzenie w nim przedmiotów i próba wyławiania ich dłonią albo sitkiem.

Piasek kinetyczny:

• mąka kukurydziana (tyle, ile potrzebujecie piasku), • olej spożywczy, • barwnik spożywczy (opcjonalnie). Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Miłej zabawy !