Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?

1. Nigdy nie śmiejmy się z lęków dzieci.
  2. Rozmowa o lęku pomaga, bo obniża poziom niepokoju u dziecka.
  3. Dajmy dziecku poczucie kontroli nad np. potworem, dziecko powinno czuć, że ma się czym bronić – np. maskotką, która jest obrońcą dziecka.
  4. Można wykorzystać bajki terapeutyczne, które pomogą dziecku w uświadomieniu sobie lęku, a także wskażą metody radzenia sobie z nimi. Ważne jest też fakt, że inne dzieci, a nawet dorośli mogą odczuwać lęk.

Oswoić potwory

Powiedźmy dzieciom, że potwory lubią jakąś konkretną rzecz, np. kolorowe kamyki. Można wspólnie przyszykować takie, i dziecko może mieć je zawsze przy sobie, kamyk dla potwora np. w kieszeni.

Maskotka

Dziecko ma swoja ulubioną maskotkę, która obroni go przed „złem świata”. Można stworzyć historię, że maskotka przylatuje z daleka, aby bronić naszego synka czy córeczkę.

Magiczna osłona

Owinięcie kocykiem dziecka, stworzenie bariery przed potworem, to zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Ocena poziomu strachu

Dziecko starsze może podać poziom strachu na skali od 1-10, a młodsze np. do kolan, do brzucha, do ramion, do szyi itd. To też nam dorosłym pozwoli ocenić jak silne emocje przeżywa nasze dziecko. Ocena poziomu strachu może być początkiem rozmowy o strachu dziecka.

Relaks

Słuchanie muzyki, tańczenie, rysowanie podczas muzyki relaksacyjnej, czytanie bajek, bieganie, jazda na rowerze te wszystkie czynności wyciszają, uspakajają.